Bliv inspireret i messens aktivitetszoner - Boligforeningernes Dag

Bliv inspireret i messens aktivitetszoner

På Boligforeningernes Dag har I mulighed for at møde og blive inspireret af en lang række oplægsholdere og udstillende virksomheder, men der vil også være rig mulighed for på kreativ vis at blive inspireret til kommende projekter.

Messen har nemlig to aktivitetszoner, hvor I selv kan opleve, hvordan man kan lave nye løsninger for foreningens fællesvaskeri og udeområder.

Er I bekymrede for strømforbruget i jeres fællesvaskeri?

I denne aktivitetszone kan I møde Electrolux Professional. Her vil de hjælpe de besøgende bestyrelser med at udregne deres nuværende udgifter i forbindelse med foreningens fællesvaskeri, og hvilke besparelser de kan forvente med den rette vaskeriløsning. Midt i en energikrise er det særligt aktuelt at tænke i strømbesparende løsninger, så kom forbi Electrolux Professionals aktivitetszone og få beregnet de konkrete besparelser, I kan opnå, med den rette løsning til fællesvaskeriet – uanset hvilke maskiner I har nu.

Kom med på grøn vandring og få inspiration til jeres udeliv

Her kan I møde OKNygaard, der står klar til at rådgive og inspirere jer med en grøn vandring i deres aktivitetszone. 

De fælles udeområder i boligforeningen er rige på muligheder, der kan gavne både miljø og beboere. Hvad end man ønsker at styrke biodiversiteten eller skabe rum for sociale aktiviteter kan I her få inspiration til, hvordan I kan transformere jeres gård. I aktivitetszonen får I mulighed for at træde ind i et grønt område, hvor I kan lade jer inspirere og få rådgivning til, hvordan I kan udnytte jeres grønne områder i foreningen.

RELATEREDE INDLÆG

Vi ses på lørdag!

Så er det på lørdag d. 4. marts, at Boligforeningernes Dag 2023 løber af stablen. Dørene åbner kl. 9:00 og der er gratis adgang –

Lav dit eget messeprogram

Vi tyvstarter messen på fredag med en velkomst-SMS. Her vil du som tilmeldt til messen nemlig modtage en SMS fra Boligforeningernes Dag med et link