Det er aldrig for tidligt at begynde at planlægge årets vigtigste dag for boligforeninger. Boligforeningernes Dag 2026 bliver afholdt lørdag d. 28. februar i Lokomotivværkstedet i København – og vi opfordrer jer allerede nu til at overveje, hvordan hele bestyrelsen kan få mest muligt ud af dagen sammen.
At deltage som en samlet bestyrelse giver jer mulighed for at:
- Få ny viden – sammen: Hvert enkelt bestyrelsesmedlem bidrager med unikke perspektiver og kompetencer. Ved at deltage sammen kan I udforske flere emner og få mest muligt ud af de mange oplæg og netværkssessioner, som programmet tilbyder.
- Styrke jeres netværk: Boligforeningernes Dag er ikke kun en kilde til viden, men også en fantastisk lejlighed til at netværke. Ved at være flere medlemmer fra bestyrelsen får I mulighed for at forbinde med andre boligforeninger og dele erfaringer.
- Hente idéer til nye projekter: De mange udstillere og oplæg på dagen giver jer mulighed for at få inspiration til kommende projekter og løsninger, der kan gavne jeres boligforening.
- Styrke sammenholdet: En fælles oplevelse som Boligforeningernes Dag kan styrke båndene i bestyrelsen. Det delte engagement og erfaringsudveksling kan bidrage til et mere effektivt samarbejde hjemme i bestyrelseslokalet
Så husk, når du tager afsted til Boligforeningernes Dag, så tag din bestyrelse med – det er ikke kun en investering i jeres viden, men også i jeres samarbejde og boligforenings fremtid.
Vi ses i Forum lørdag d. 28. februar 2026!




